Architekt wnętrz, dekorator, projektant – czym się zajmują?

0 Comments

Po zbudowaniu domu, czy zakupie mieszkania nadchodzi czas na urządzanie wnętrz. Jeżeli nie mamy zdolności plastycznych warto udać się do specjalisty w tej kwestii. Każdy z tych zawodów trudni się wykańczaniem wnętrz. Przed zaczęciem poszukiwania właściwej osoby, która zaprojektuje nam nasze wymarzone wnętrze, można zorientować się, którego fachowca dokładnie powinniśmy zatrudnić. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – każdy z tych zawodów trudni się wykańczaniem wnętrz. Czym się różnią? Przede wszystkim mają trochę inny zakres prac. Na różnym etapie urządzania wnętrz niezbędny jest inny fachowiec. Kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co patrzeć szukając właściwego specjalistę?

Architekt wnętrz – zakres zadań

To, czym się trudni architekt budowlany niemal każdy wie – jego obowiązkiem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się dokładnie trudni? Ich najważniejszym celem jest takie zaplanowanie miejsca do funkcjonowania domowników, aby było komfortowe i funkcjonalne. Oczywiście uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Projektując pomieszczenie, musi on wziąć pod uwagę takie rzeczy jak wygoda, bezpieczeństwo, komunikacja, a także osobistych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Profesja architekta wnętrz nie jest tylko zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi dysponować wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, i konstrukcji budynków. Specjalista wykonujący ten zawód powinien skończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miejscem, gdzie znajduje się wiele pracowni architektonicznych, tak więc wybór jest duży. Inaczej niż w przypadku architektów budowlanych nie musi posiadać specjalistycznych uprawnień. Na pewno oprócz posiadanego dyplomu, warto aby taki profesjonalista wykonywał swoje obowiązki z pasją i miał zmysł artystyczny.

Czym się zajmuje projektant wnętrz?

Profesja projektanta jest nieco różna od architekta wnętrz. Osoba wykonująca ten zawód powinna mieć dobrze rozwinięty zmysł plastyczny. Jej zadaniem jest zaprojektowanie wnętrza, czyli pokazanie jak powinno ono wyglądać, jakie dopasować do niego meble, oraz jakie kolory będą dominować. W sytuacji projektanta wnętrz, nie musi ukończyć studiów kierunkowych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest wymagane. Projektant wnętrz zazwyczaj specjalizuje się w projektowaniu pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez brania pod uwagę pozostałych pomieszczeń. Niewątpliwie musi mieć podstawową wiedzę o wszelkich instalacjach, nie można zaplanować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed przystąpieniem do zlecenia powinien najpierw zorientować się w wymaganiach, a później wykonać projekt wstępny.

Dekorator wnętrz – czym się trudni?

Następnym zawodem powiązanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Zgodnie z nazwą zawodu, dekorator specjalizuje się w dekorowaniu czyli projektowaniu ostatecznego wyglądu wnętrza. Z całą pewnością jest to typowo artystyczny zawód, potrzebujący dobrze rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie są zobligowani do posiadania studiów kierunkowych, mimo to często są oni po studiach plastycznych. Odpowiedni specjalista będzie potrafił dobrać właściwe urządzenie pomieszczeń do wymagań właściciela. Musi on również posiadać szeroką wiedzę w dziedzinie kolorystyki, tekstur, a także faktur. Jego końcowy projekt powinien być składny, a całość odpowiednio prezentować się. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za finalny wygląd pomieszczeń. Dekorator bierze pod uwagę konstrukcji budynku czy instalacji, jego celem jest dobór kolorystyki, wyposażenia, firan, dywanów itp. Najcześciej dekorator idzie z inwestorem do sklepów z produktami do ozdabiania pomieszczeń i wybiera mu właściwe, dobrze dobrane dodatki. Dekorator nie powinien zajmować się projektowaniem całości, czyli być architektem, ale architekt może być także dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, kontaktuje się on z dekoratorem, co umożliwia przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.