
Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest zazwyczaj używany przy tworzeniu fundamentów, stropów lub schodów. Jednak dzięki przekształceniom postaci mieszanek betonowych możliwe jest też otrzymanie tworzyw o wyjątkowym charakterze. Z wykorzystaniem takiego betonu można wytwarzać elementy, które mają za zadanie pełnić rolę na przykład dekoracji.
Beton zwykły
Beton zwykły jest najczęściej wykorzystywany do robienia części konstrukcyjnych jak między innymi ściany osłonowe lub pustaki, w deskowaniach a także w formie wylewek. Niestety taki rodzaj betonu pomimo tego, że jest wytrzymały to może pękać i rozwarstwiać się. Wylewki betonu zwykłego nie powinno się wykonywać w zimie.
Do produkcji tego typu betonu, używa się kruszywo naturalne jak na przykład żwir albo kruszywo łamane jak np. granit.
W nawiązaniu do norm europejskich, które mówią, że beton zwykły to materiał o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to terminologią tą są objęte również betony o specyficznych cechach – np. betony mrozoodporne, betony mostowe czy betony hydrotechniczne.
Klasa betonu – o co w tym chodzi?
Wszystkie modele betonu mają z góry określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W takim podziale działają ogólnie przyjęte normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i w ten sposób betony ciężkie posiadają literę „C” a lekkie „LC”.
W klasie betonu poza literą pojawiają się również liczby i oznaczają one właśnie wytrzymałość. W kwestii betonów ciężkich i zwykłych mamy klasę od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast mają zakres od LC8/9 do LC 80/88.
I tym sposobem jeśli chcemy wybudować dom to przeważnie będziemy zmuszeni sięgnąć po beton o wartościach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.
Jakie są rodzaje betonu?
W sklepach można nabyć wiele różnych typów betonu, jest ich co najmniej paręnaście i każdy z nich różni się w pewnej mierze mieszanką, a w konsekwencji gęstością i też zastosowaniem.
Wyróżnić możemy na przykład beton konstrukcyjny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, wysokowartościowy, wodoszczelny, architektoniczny lub ze zbrojeniem rozproszonym.
Przykładowo beton samozagęszczalny zazwyczaj użyjemy do zrobienia fragmentów żelbetowych, które przyjmują skomplikowane kształty lub gęste zbrojenie i nie ma możliwości zastosowania wibratorów, które mają za zadanie je utwardzić.
Beton hydrotechniczny natomiast podczas wznoszenia konstrukcji, które służą formowaniu zasobów wodnych. Jest to spowodowane tym, że charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na zawilgocenie, minusowe temperatury i wypłukiwanie.
Beton architektoniczny znowu jest wysoce powszechny podczas wykańczania wnętrz ponieważ jest on niesamowicie trwały a jednocześnie jest bardzo estetyczny. Częściom wykonanym z betonu architektonicznego można nadać każdy kształt, fakturę i barwę.
Jak widzicie istnieje wiele rodzajów betonu i przed dokonaniem zakupu należy zainteresować się jaki typ jest nam potrzebny. Należy również zatroszczyć się o to, aby firma, z której chcecie nabyć materiał była zweryfikowana, a taką na pewno znajdziecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z wykwalifikowanych firm produkujących beton, na przyład Polgravel – beton i bez dwóch zdań nie będziecie rozczarowani kupując stamtąd materiał.