Bezpieczeństwo danych w firmie

0 Comments

W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego typu ataki i niebezpieczeństwa. Internet daje przedsiębiorstwom wiele korzyści, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być wykorzystane do niecnych celów.

W związku z tym tak istotna jest właściwa profilaktyka. Kodowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych działań związanych z bezpieczeństwem danych firmy.

Szczególnie ważne dla przechowywania danych są rozwiązania chowające się pod terminem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku potencjalnych ataków.

Czym jest pamięć masowa?

Pamięć masowa jest jednym z najbardziej istotnych elementów infrastruktury informatycznej w firmach. Pozwala trwale gromadzić duże ilości danych przez długi okres.

Akces do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku wyłączeń prądu czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje najczęściej charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone materiały oprócz tego się szyfruje dla wzrostu bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest osiągalny nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Jak działa pamięć masowa?

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni niezawodna trzeba ją należycie ustawić. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie części składowe były podwojone. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na działanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania maskującego i ochronnego. Nawet, kiedy dane wyciekną dzięki szyfrowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wprowadzane są nowe usługi. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich zdobycie jest jeszcze bardziej skomplikowane.

Kto pomoże nam zabezpieczyć dane firmowe?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z obszarów, którymi zajmują się firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.