Czym jest obróbka ubytkowa (obróbka skrawaniem)?

0 Comments

Żeby kawałki materiału zmieniły się w rzeczywiste kształty, należy poddać je obróbce. Jedną z czynności jest odlewnictwo. Jednak żeby zyskać wysoką precyzję, należy skorzystać z bardzo zawiłych sposobów odlewniczych, a i tak odlaną formę należy obrobić do ostatecznego wyglądu, szlifując naddatki materiału w postaci nadlewów.

Inną opcją jest tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona postępowa technika umożliwia bardzo szczegółową obróbkę metali, ale nie tylko, można ją używać też do obróbki drewna, szkła, kamienia jak też tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu obróbki skrawaniem mamy ogromną dokładność wykonania, a także jednakowość form. W tym artykule powiemy ci więcej o jakże często stosowanej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Powinny również zainteresować Cię inne nasze artykuły dot. obróbki skrawaniem. Przeczytasz je tutaj i tutaj.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Zwięźle ujmując, obróbka skrawaniem jest to redukcja niepotrzebnego materiału, aż do pozyskania pożądanej formy. Taka metoda obróbki metali jest jedną z opcji tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, że aby otrzymać podany kształt przeba kolejno redukować warstwy niepotrzebnego materiału, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać za pomocą przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki lub szlifierki, jednak współczesnym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej efektywne niż znane techniki, lecz także pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację procesu. Ich zaletą jest precyzja, z jaką wycinają kształt. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu maszyny możemy zrobić bardzo małe detale i podzespoły maszyn o złożonych formach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

Czym jest gładzenie?

Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w ostatecznej obróbce przedmiotów potrzebujących wysokiej dokładności. W ten sposób obrabia się przeważnie otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Atutem gładzenia jest wysoka dokładność wymiarowa oraz niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa sięga blisko jednego metra. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do około dwudziestu metrów. Warto pamiętać, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  1. materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  2. kąta przycięcia śladów,
  3. rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  4. nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania znajdują się głównie: dużą dokładność umożliwiającą dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również dłuższą trwałość detali, co wynika z niskiego nacisku na materiał.

maszyna cnc

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Rozróżniamy kilka metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

1. Obróbka punktowa

Bazuje ona na nadawaniu kształtu obrabianego przedmiotu za pomocą ruchu jedynie jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru noża.

2. Obróbka kształtowa

W tym wypadku kształt jest tworzony dzięki odwzorowaniu w surowcu obrabianym zarysu krawędzi ścinającej narzędzia. Forma noża warunkuje w ten sposób kształt obiektu.

3. Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie podanej metody sprawia, iż narzędzie wykonuje równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur przedmiotu tworzy się więc w wyniku zazębienia się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednakże jest to uznawane za dość kosztowne, a przez to rzadko stosowane rozwiązanie.

maszyna cnc

Etapy obróbki skrawaniem

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj dzieli się ze względu na dokładność.

Etap 1 – Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie wierzchnich warstw i przygotowanie bryły do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo ważny przez wzgląd na tępo i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest większość niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego etapu.

Etap 2 -Obróbka średnio dokładna

Jest to zasadniczy etap w trakcie obróbki skrawaniem. W czasie frezowania na tym etapie uzyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten etap jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Etap 3 – Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest też wygładzana jak też dopieszczone są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Źródło: Masz-ZAP