Czym się kierować szukając zakładu pogrzebowego?

0 Comments

Większość osób prędzej czy później zetknie się ze śmiercią – wszak to integralny element każdego życia. Rodzina nieboszczyka w obliczu nieszczęścia muszą wybrać dobrą firmę pogrzebową. Nierzadko śmierć może być tak przytłaczająca, że trudno jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Warto wtedy wyszukać dobrą firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten nieprzyjemny proces od kompleksowo bez jakichkolwiek problemów. Zasadnicze, żeby to wydarzenie było wyrażeniem poszanowania dla zmarłej osoby. Dlatego znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak zasadniczą kwestią, nad którą warto się dokładnie zastanowić. Czym warto się kierować wybierając firmę, która zajmie się organizacją pogrzebu? Czy ta firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Zakład pogrzebowy – położenie

Jednym z ważniejszych kwestii, które warto rozważyć wybierając zakład pogrzebowy, jest jego położenie. Istotne jest, żeby położony był w pobliżu cmentarza, na którym zostanie pochowany nieboszczyk. Lokalna firma na pewno będzie znała cmentarz i zasady na nim panujące, oraz proboszcza. Umożliwi to na szybszą organizację pochówku. Zakłady pogrzebowe powinny również znać pobliskie szpitale czy chłodnie, jeśli nie mają swojej. Często takie firmy pogrzebowe znajdują się w bliskim sąsiedztwie cmentarza czy większych miejsc kultu. Niewątpliwie istotnym aspektem jest również to, aby bliskość zakładu pogrzebowego pozwoliła na sprawny transport zwłok. Kiedy śmierć nastąpi w nocy, niewątpliwie będzie zależało bliskim na sprawnej reakcji pracowników zakładu.

Czy zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie transport zwłok?

Kolejną istotną sprawą w przypadku wyboru zakładu pogrzebowego jest to, czy taka firma posiada w swojej ofercie przewiezienie zmarłego. Jest to szczególnie istotne, kiedy śmierć nastąpiła daleko od miejsca docelowego pochówku. Niekiedy zdarza się, że należy jechać po zwłoki na drugi koniec kraju, a nawet za granicę. Wtedy warto dowiedzieć się, czy wybrany zakład pogrzebowy oferuje transport nieboszczyka na duże odległości. Zazwyczaj takimi usługami trudnią się się zakłady pogrzebowe z dużych miast np. w Bielsku – Białej.

Jakie usługi posiadają w swojej ofercie firmy pogrzebowe?

Szukając dobrego zakładu warto również zwrócić uwagę na zakres usług jaki on oferuje. W tak przykrym momencie jakim jest śmierć bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w żalu wolałaby oddelegować sporą część zadań związanych z pogrzebem na zakład pogrzebowy. Warto zwrócić uwagę na to, czy fachowcy mogą wesprzeć w większości formalności takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku od zarządu cmentarza. Usługi pogrzebowe renomowanych firm zazwyczaj obejmują także dobór trumien lub w przypadku kremacji – urn, wybór kwiatów, oprawa muzyczna uroczystości. Część zakładów pogrzebowych wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, który usprawnia pogrzeb taki jak np. winda służąca do umieszczenia trumny w grobie, baldachim zasłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia a także wiele innych. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych wymagań rodziny i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację uroczystości. 

Lokalizacja krematorium – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, powinna zorientować się położone jest krematorium. Niektóre firmy w swoich usługach pogrzebowych posiadają również uczestniczenie podczas kremacji zwłok. W takiej sytuacji istotny jest fakt, czy w pobliżu miejsca pochówku położone jest krematorium wyposażone w kaplicę, w której może się odbyć uroczystość. Krematoria zlokalizowane są zazwyczaj w pobliżu większych miejscowości. Z tego powodu jeżeli bliscy chcą pożegnać nieboszczyka uczestnicząc w kremacji, firma pogrzebowa wybierze krematorium, które położone jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.