Drut stalowy ciągniony i prosty – czym się różnią i gdzie je znajdziemy?

0 Comments

Druty spotykamy niemal wszędzie. Z nich wykonane są siatki, wieszaki lub przewody elektryczne w budynkach. Druty mogą być stalowe, aluminiowe czy też miedziane, często robione są również takie z elementami srebra albo złota. Przyjrzyjmy się dziś takim stalowym.

Artykuł stworzony we wspólpracy Orstal – druty.

Wszystko na temat drutu stalowego

Jeżeli mielibyśmy wymienić najczęściej używane akcesoria budowlane to bez wątpienia jednym z nich byłby drut stalowy. Kupimy go w każdym markecie budowlanym lub wnętrzarskim dlatego że ma zastosowanie w wielu branżach. Druty stalowe mają różne parametry. Możemy nabyć drut miękki, półtwardy oraz twardy i będą się one różnić podatnością na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają parametry, które pozwalają nazwać je “normalnymi”.

W dodatku nabyć możemy druty stalowe, które będą się różnić typem pokrycia. Powstają druty ciągnione na sucho. Mowa tutaj o szarych drutach, które zwane są także gołymi. Popularne są też druty ciągnione na mokro, one również są gołe, jednak mają połysk. Kolejnymi kategoriami są modele żarzone ciemne oraz jasne, ale również zrobione z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym istotnym parametrem jest przekrój drutu. Zazwyczaj jest on okrągły albo owalny. Znajdziemy również druty mające przekrój skręcony i kwadratowy.

Druty stalowe to jedne z najpowszechniej używanych fragmentów w budownictwie. Z ich zastosowaniem tworzy się zbrojenia betonu, produkuje gwoździe, bloki podporowe oraz robi zawiesia. Oprócz tego drut stalowy jest wykorzystywany w branży meblarskiej podczas robienia regałów, półek czy też koszy ekspozycyjnych, ale też przy produkcji dekoracji. W dodatku z drutu stalowego wykonywane są siatki ogrodzeniowe, sprężyny oraz nieduży sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie to metoda przetwarzania, która jest używana najczęściej w sytuacjach, w których niezbędna jest wysoka dokładność. Poza tym będzie to idealna metoda wtedy kiedy planujemy zachować walory mechaniczne materiału początkowego. Przy rozciąganiu pręta zatracamy jego jędrność, ale w zamian zyskujemy wytrzymałość, która jest potrzebna w sporej ilości branż. W dodatku technika ciągnienia jest rewelacyjna kiedy nie chcemy naruszać wewnętrznej struktury tworzywa, gdyż wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. Tak naprawdę jednak jest to mocno trudny proces. Używany jest więc przeważnie wtedy, kiedy potrzebujemy równą oraz dokładnie obrobioną wierzchnią stronę, ale nie planujemy robić następnej obróbki wykończeniowej. W niektórych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione zwłaszcza z powodu niskich kosztów ich wytwarzania. metoda ciągnienia jest też niesamowicie wygodna w przypadku, gdy musimy wykonać drut mający niewielką średnicę, czyli taką poniżej 5 mm. Metoda ciągnienia jest niezmiernie często wykorzystywana w przypadku rur o niedużych oraz średniomałych średnicach.

O co chodzi z drutem prostym?

Druty proste przeważnie są wykorzystywane w branży budowlanej. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najważniejsze, można je zakupić w prostych ciętych częściach. Najczęściej prostowane są pręty mające średnice od 2,5 do 10 mm, bez względu na to czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są w większości cięte do zamówionej przez klienta długości.

Okazuje się, że druty stalowe pomimo, że są niesamowicie często używane, różnią się od siebie niemal wszystkim. Możemy kupić ciągnione albo prostowane, gołe a także ocynkowane. Idealnie wybrane druty stalowe będą być przez nas używane niezwykle długo. Należy tylko brać pod uwagę parę podstawowych czynników jak między innymi zamówienie drutów prostych ocynkowanych albo w inny sposób chronionych, jeżeli chcemy używać je na dworze – tak żeby nie rdzewiały.