Jakie są maszyny do obróbki drutu

0 Comments

Sporo gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny materiał w większości fabryk, a jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne – od elementów dekoracyjnych, po produkcję mebli, aż do tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on dużą trwałością i małą średnicą. Mimo wszystko przed użyciem, należy poddać go odpowiedniej obróbce. W czasie tego procesu kształtowane są jego cechy takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Zazwyczaj produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne maszyny mogą wyprodukować także kwadratowe, czy skręcone. Zależnie od wymagań może też wybrać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie używanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który służy do produkcji mebli. Żeby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy pojedyncza maszyna. Potrzebne będzie do tego znacznie więcej urządzeń. Jakie maszyny wykorzystywane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Bez wątpienia wszystkie urządzenia używane do obróbki drutu muszą mieć odpowiednie certyfikaty. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zgrzewarek – jednopunktowa i wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą odpowiednie elementy przy użyciu prądu stałego albo zmiennego. Efektem tego procesu jest siatka z drutu o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Przy pomocy zgrzewarki wielopunktowej można wytworzyć zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele ogrodzeniowe. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w specjalistycznych produkcjach ponieważ jest to stosunkowo spora maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za dopełnianie podajnika o odpowiednia ilość prętów, oraz pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Nawijarka jako jedno z urządzeń niezbędnych do obróbki drutu

Następnym urządzeniem służącym do obróbki drutu jest nawijarka, lub inaczej mówiąc szpularka. Nowoczesne szpularki do drutu umożliwiają pełną automatyzację oraz precyzję. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak można się domyślić nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, aby zwoje były o określonej wadze. Zwoje wykorzystywane są głównie do związywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie etapów:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. dowinięcie luźnej końcówki,
  4. zrzucenie ukończonego zwoju.

Urządzenie przeznaczone zwłaszcza do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Prościarka drutu – niezbędne urządzenie przy obróbce drutu

Kolejnym z wielu maszyn wykorzystywanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej zadaniem jest rozprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – dobrej jakości prościarka poradzi sobie niemal z każdą. Kiedy niezbędne jest wyprostowanie drutu przy użyciu prościarki? Takim przypadkiem jest instalacja odgromowa. Często materiał jakim jest drut dostarczany jest w kłębach. Aby konstrukcja odgromowa właściwie spełniała swój cel trzeba ten drut wyprostować. Dawniej robiono to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale przyczyniało się to do materiału. Pomimo tego, że były one niewidoczne dla oka, ale przyczyniały się do powstawania korozji. W takiej sytuacji niezastąpiona okazała się prościarka, oraz rozwijak do drutu. Maszyny te mogą wyprostować go z niezwykłą dokładnością bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i  żebrowanego. Cały proces często jest w pełni zautomatyzowany, obsługa maszyny opiera się tylko do jej nadzoru, oraz regulacji mechanizmów. Na rynku dostępne są także prościarki wielotorowe, które robione są na specjalne zamówienie. Służą one do jednoczesnego rozprostowania drutu o różnych średnicach. 

Jakie są inne maszyny wykorzystywane przy obróbce drutu?

Z pewnością jest wiele innych urządzeń, które są wykorzystywane przy obróbce drutu. Metody ich funkcjonowania zależą od tego, do czego w późniejszym okresie będzie wykorzystywany drut. Takim przykładem mogą być giętarki. Są to maszyny robione na indywidualne zamówienie kupującego. Służą one do zginania siatek panelowych, czy górniczych. Jeśli chodzi o siatki panelowe takie urządzenia działają tak jak prasa, która zgina surowiec na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Jest to maszyna przeznaczona do zmniejszenie średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Zazwyczaj taki drut używany jest w górnictwie i do wytwarzania krat pomostowych. Przez wzgląd na jego specjalistyczne przeznaczenie, jest to maszyna robiona tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Drut jest materiałem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, z tego powodu powstało tak dużo urządzeń służących jego obróbce. Zazwyczaj są to urządzenia dedykowane określonym branżom, w których drut jest powszechnie używany. Nie można zapominać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i tylko wyspecjalizowane linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zakup.