Jednorazówki – czy jeszcze się przydają?

0 Comments

Jednorazówki stały się stałym elementem naszych zakupów. Do czego ponadto stosuje się reklamówek? Kiedy stworzono zrywki? Czy reklamówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to kres jednorazówek? Dlaczego jesteśmy zmuszeni płacić za jednorazówki?

Kiedywynaleziono pierwsze worki foliowe?

Zanim wynaleziono worki foliowe, używano grubych papierowych toreb. Wymyślił je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był właścicielem marketu spożywczego i chciał ułatwić swoim klientom przenoszenie zakupów ze sklepu do domów. Pomysł ten był hitem, papierowe torby dla klientów zaczęły wykorzystywać sklepy prawie na całym świecie

Działo się tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wymyślił i opatentował pierwszą polietylenową wersję torby foliowej. Szybko wyparła swojego wykonanego z papieru  poprzednika. Siatka jednorazowa była przede wszystkim bardziej solidna dodatkowo nie używaną można było złożyć i przenosić  wygodnie w torbie czy kieszeni.

Skąd nazwa „reklamówka”?

Najpierw jednorazówki miały być stosowane do jednorazowego użytku. Po czasie dostrzeżono, że ludzie korzystają z nich wielokrotnie. Spostrzeżenie to sprawiło, że reklamówki zaczęto wytwarzć z mocniejszych surowców. Umożliwiało to dźwiagnie cięższych towarów z powodu na większą żywotność toreb foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umiejscawiać na nich napis reklamowy lub symbol marketu z którego przykładowa siatka pochodziła.W ten sposób zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest stosowana do dzisiaj bez znaczenia czy jest ona zadrukowana czy nie.

przy czym jeszcze stosuje się worki foliowe?

Jednorazówki używane w sklepach przez klientów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań zrobionych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych ma w swej ofercie również inne przydatne  wyroby z tego surowca. Są nimi wśród nich: opakowania na jedzenie, kosmetyki, srodki czystości, worki foliowe do pakowania materiałów do ogrodu, na budowy czy opału a także popularne worki na śmieci, których używamy każdego dnia

Plusy i minusy worków foliowych

Worki foliowe są najpopularniejsze na rynku, nie dzieje się tak przyczyny. Posiadają one szereg zalet, przez co w w większej części przypadków trudno jest zamienić je na coś innego. Do istostnych zalet toreb foliowych jest ich wytrzymałość. Folia jest bardziej wytrzymała aniżeli np. pudła kartonowe ponadto jest wodoszczelna niepachnie i umżliwia pakowanie w nią produktów o różnych formach. Do bezsprzecznych plusów toreb foliowych należy też ich niska cena oraz waga Worki foliowe są niebywale lekkie, w przeciwieństwie np. od  szkła. Ma to duże znaczenie w czasie przewożenia towarów Pomimo obfitości korzyści, reklamówki posiadają jedyną znaczną wadę a mianowicie czas degradacji. Podaje się, że jedna reklamówka rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem statystyczny konsument wyrzuca siatkę przeciętnie już po 25 minutach używania.

W jaki sposób z głową korzystać z opakowań foliowych

Większa część z nas korzysta na co dzień  z woreczków i opakowań foliowych Jednak ze względu na ekologię i dobro ziemi powinniśmy ograniczyć ich ilość lub postarać się o ponowne użycie surowca.

 Sposobów jest naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład wykorzystanie cienkich siatek przyniesionych ze sklepu  jako worków na odpady. tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Używane reklamówki  sprawdzą się też świetnie  w ogrodzie , jako ochrona dla roślin przed przymrozkami  (wystarczy okryć roślinę reklamówką i solidnie obwiązać). 

Bardzo niebanalnym sposobem na wykorzystanie jednorazówek jest wykonanie z nich plastikowej „włóczki”. Żeby ją zrobić wystarczy odciąć od siatki uszy i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, następnie należy  zgiąć ją na połowę i odciąć pierwszy pasek, to będziekońcówka „włóczki”.Następne paski należy wycinać po skosie. Gotowy surowiec wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W sieci można nawet znaleźć filmy z instrukcją, pokazujące po kolei, jak wykonać z nich dużo ciekawych przedmiotów 

Nim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swych paczek Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz się planecie

Jednorazówki czy wciąż są potrzebne?

Używanie jednorazówek nadal jest potrzebne i szeroko stosowane. Wynika to z ogromu zalet tych produktów Warto jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, kiedy faktycznie ich potrzebujemy. Jeśli tylko jest taka okazja, zabierajmy własne siatki a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze warto też pomyśleć dwa razy nim się coś wyrzuci.pamiętajmy, że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, ale przede wszystkim my – konsumenci.