Kiedy szkolenia BHP są obowiązkowe?

0 Comments

Nie można zaprzeczyć, że szkolenia BHP są niezwykle ważne. Dzięki nim pracownicy danego zakładu mogą przypomnieć sobie mnóstwo zasad odnośnie bezpieczeństwa w miejscu pracy, a co za tym idzie, zapobiec licznym wypadkom. Według kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom szkolenia BHP. W sieci można bez problemu znaleźć ofertę licznych firm, zajmujących się organizacją takich kursów. Wartym uwagi organizatorem z okolic Bydgoszczy jest zpewnością firma http://karczewski-bhp.pl/.

Okresowe szkolenia BHP – co ile lat trzeba je odbyć?

Warto wyjaśnić, w jakich konkretnie sytuacjach szkolenia BHP są obowiązkowe – oczywiście tuż po zawarciu umowy o pracę każdy pracownik musi takowe zaliczyć. Warto pamiętać jednakowoż również o okresowych szkoleniach. Termin kolejnych szkoleń okresowych w dużej mierze jest zależny od stanowiska, które piastuje dany pracownik. Kiedy mówimy o robotnikach oraz osobach działających na ryzykownych stanowiskach, kurs BHP trzeba przejść co roku. Robotnicy, którzy jednak nie ryzykują zdrowiem i życiem, muszą przejść takowy raz na trzy lata. Jeśli chodzi o innych pracowników, jest to najczęściej pięć lub sześć lat, w zależności od zakresu obowiązków wypełnianych w przedsiębiorstwie.

Dlaczego warto zorganizować swojej kadrze szkolenia BHP?

Podsumowując, jeśli zatem posiadasz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w okolicznych miastach, powinieneś położyć nacisk na zagwarantowanie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Wybór jest na tyle obszerny, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w korzystnej cenie. Z pewnością warto to zrobić, żeby w przyszłości nie mieć problemów z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy dobrze czuli się w miejscu pracy i nie doprowadzali do niebezpiecznych sytuacji.

Wyróżniamy 2 najważniejsze rodzaje kursów BHP. Na samym początku każdy nowy pracownik jest zobowiązany odbyć szkolenie wstępne oraz instruktaż stanowiskowy. Szkolenie wstępne, ma na celu zagwarantowanie wszystkim uczestnikom potrzebnej wiedzy, dotyczącej najbardziej istotnych zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Wszystkie przekazywane podczas szkolenia informacje można znaleźć w kodeksie pracy.

Wiele ciekawych informacji na temat takich szkoleń znajdziesz na YouTube Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W jakiej formie przeprowadzić szkolenie BHP

Nie bez powodu mówi się, że warto skorzystać z opcji przeprowadzenia koniecznego instruktażu przez profesjonalną firmę szkoleniową, która przekaże wszelkie informacje sprawnie i zrozumiale.

W każdym przedsiębiorstwie obowiązują ściśle określone zasady, oparte na kodeksie, które można znaleźć w regulaminie firmy. Takie szkolenia są kluczowe i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Co ważne, szkolenia BHP dokładnie omawiają techniki udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pozwala zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których należy przestrzegać podczas wykonywania obowiązków. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć gwarancję, że pracownik uzyska wszystkie ważne informacje. Z pewnością będzie można usłyszeć temat sposobu ochrony przed występującymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Szkolenia BHP – Dlaczego są istotne?

Mocnym argumentem dla każdego pracodawcy jest to, że według obecnego prawa taki kurs jest obowiązkowy. Warto mieć pewność, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak powinien się zachować nawet w ryzykownej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to ryzyko wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP obowiązują również pracowników z doświadczeniem, ponieważ co dany cykl powinni oni je odbywać. Osoby, które realizują szkolenie zyskują upoważnienie do wykonywania swojej pracy w sposób bezpieczny. Warto zwrócić uwagę także, że firmy zapewniające takie kursy swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez potencjalnych pracowników.

Szkolenie z udzielania pomocy –  pamiętaj, jak bardzo jest potrzebne

Bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i całego otoczenia powinno być priorytetem w każdym przedsiębiorstwie. W każdej pracy wszystkie osoby powinny uważać na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien mieć dostęp do podstawowego sprzętu oraz apteczki. Taki asortyment w istotnym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie potrzeby zagwarantuje możliwość oczekiwania na pomoc po udzieleniu pierwszej pomocy.