Kompresor- czym jest i kiedy się psuje?

0 Comments

Kompresor – co to za urządzenie

Kompresor jest maszyną za pomocą której dostaniemy gaz mające duże ciśnienie. Przeważnie zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Wpływa oczywiście na to jego typ. Aby dokonać proces sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a w następnej kolejności podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je także w przydomowych warsztatach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, pojazdach samochodowych, a czasem też w gospodarstwach domowych.

Warto wiedzieć, że wszystkie kompresory to sprężarki, ale nie wszystkie sprężarki są kompresorami. Wśród sprężarek możemy wyróżnić też wentylatory i dmuchawy.

Gdzie zobaczymy kompresor?

Zastosowanie kompresora różni się zależnie od modelu urządzenia, jego gabarytów oraz miejsca, do którego był zakupiony. Kompresor tłokowy, który chcemy używać w domu znajdzie zastosowanie w pompowaniu kół od roweru czy też samochodu, piłek lub materacy. Dodatkowo kompresory znajdują zastosowanie podczas zasilania narzędzi pneumatycznych albo pistoletów do malowania ciśnieniowego, a także do czyszczenia pozostałych urządzeń. Tego typu kompresory zazwyczaj są także w serwisach samochodowych i wulkanizacji.

Kolejny model kompresora czyli śrubowy, możemy zauważyć go dla przykładu w branży budowlanej. Urządzenie to wyposażone jest w koła co sprawia, że można je super łatwo zawieźć do odpowiedniej lokalizacji i użyć w ciężko dostępnych położeniach. Te kompresory wyglądają trochę jak przyczepa. Bardzo często znajdują zastosowanie przy zasilaniu maszyn pneumatycznych jak przykładowo wiertarki udarowe lub młoty. Używane są również do czyszczenia strumieniowego czy też wdmuchiwania kabli. Ponieważ są wielozadaniowe to zobaczyć je możemy tak samo podczas remontu dróg jak i w zakładach górniczych.

Jakie awarie kompresora zdarzają się najczęściej?

To, że powinniśmy zawieźć kompresor do serwisu można rozpoznać po kilku nieprawidłowościach. Sytuacje, w których bardzo dobrze jest zastanowić się nad naprawą kompresora to na przykład nieprawidłowa praca chłodnicy, brak odpowiedniego ciśnienia, stukanie podczas działania albo zdecydowane zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeśli Twój sprzęt nie działa do końca poprawnie, nie może do pełna napompować zbiornika albo posiada brudną głowicę, to zdecydowanie zawieź go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie momenty mogą doprowadzić do jego przegrzania, a w rezultacie do absolutnego zepsucia się maszyny. Korzystniej więc pomyśleć o tym wcześniej, kiedy widzimy początkowe nieprawidłowości. Jeśli nasz kompresor działa zdecydowanie głośniej niż zazwyczaj to może to oznaczać, że jakiś element mechaniczny się zużył i trzeba go wymienić.

Najlepiej jest pamiętać o regularnym dostarczaniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że wykonując ich przegląd możemy uniknąć niemałej awarii, która pochłonie dużo pieniędzy.