Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

0 Comments

Przed rozpoczęciem budowy należy zadbać o wiele istotnych elementów. Pośród nich jest bez wątpienia dostęp do potrzebnych maszyn, wśród których powinna znaleźć się koparka katowice. Bardzo często inwestorzy stoją przed nie lada dylematem: wypożyczyć czy kupić tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie będzie w pełni oczywista.

Zorientuj się w kosztach

Przede wszystkim warto położyć nacisk na parę istotnych faktów. Koparka jest pojazdem ze wszech miar drogim. Cena wynosi z reguły od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy. Dlatego wypożyczona koparka jest zbawieniem dla niewielkich przedsiębiorstw budowlanych oraz osób prywatnych, którym za żadne skarby opłaca się dokonanie takiego zakupu.

Zalety i wady wynajmu

Co więcej, jeśli decydujesz się na wypożyczenie koparki, nie powinieneś przejmować się tym, że ulegnie awarii. Jeśli tak się stanie, to firma wypożyczająca zwyczajnie wymieni pojazd na w pełni działający; kiedy jednak tak samo by się zadziało z urządzeniem, które posiadasz na własność, to Ty ponosisz odpowiedzialność za wszystkie naprawy i wymianę uszkodzonych elementów. 

Należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a mianowicie to, czy w przyszłości będziemy nadal potrzebować tej koparki. Kiedy jest to jednorazowa budowa albo Twoja firma podejmuje się takowych niezwykle nieregularnie, wynajem będzie przyzwoitą możliwością. Kiedy jednak ciągle wznosisz kolejne budynki, kupno może być nieco bardziej opłacalne. 

Podejmij rozsądną decyzję

Podsumowując – to, czy koparka powinna być wynajęta, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb oraz tego, z jaką intensywnością będziesz korzystać z tego sprzętu i jak bardzo zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie ulega wątpliwości, że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie.