Materiały budowlane potrzebne do remontu łazienki

0 Comments

Przebudowa łazienki jest w większości przypadków dość stresującym przejściem. Zależy nam na jak najszybszym skończeniu prac, ponieważ nie możemy korzystać z łazienki. Zdarza się jednak, że pojawia się wiele nieplanowanych sytuacji, które utrudniają zakończenie prac. Na co warto być przygotowani i jakie materiały budowlane zawsze się przydadzą, aby potem nie martwić się ich brakiem?

Na co należy się przygotować remontując łazienkę?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem samego remontu warto zorientować się czy nie powinniśmy zgłosić go do spółdzielni. Prawdopodobnie będzie to konieczne kiedy planujemy wymienić okna lub zburzyć ścianę. Oczywiście dotyczy to jedynie remontu w bloku. Poza formalnościami warto również pomyśleć o ewentualnych odpadach, jakie wygeneruje remont. Nie chodzi tutaj oczywiście o standardowe odpadki, ale o starą wannę lub umywalkę, albo o ściągnięte ze ścian kafelki. Te dwa pierwsze rzeczy zaliczane są do śmieci wielkogabarytowych, a w związku z tym, nie powinno się ich wrzucać do śmieci zmieszanych.

Zazwyczaj na osiedlach, też w Słupsku, co jakiś czas ma miejsce zabieranie śmieci wielkogabarytowych. Warto sprawdzić kiedy będzie on miał miejsce w naszym miejscu zamieszkania. Unikniemy wtedy problemu, jakim jest brak śmietnika na starą wannę, która zajmuje bardzo dużo miejsca. Jeśli chcemy pozbyć się ściany to zdecydowanie powinien zainteresować nas temat wywożenia gruzu. W niektórych miejscach w Mrągowie stawiane są ogólnodostępne pojemniki na gruz. Czasem jednak konieczne jest zorganizowanie go samodzielnie i w związku z tym trzeba skontaktować się z firmą, która takie kontenery udostępnia, a potem wywozi odpady. Na pewno znajdziemy taką zarówno w Sierakowicach, jak i w Lęborku.

Na co postawić przy wykańczaniu ścian?

Jeszcze kilkanaście lat temu ściany w łazience zawsze wykładało się kafelkami. W dzisiejszych czasach jednak coraz częściej zaobserwować można podział na kawałek z kafelkami i fragment, który jest malowany farbą. Często także łazienki malujemy tylko farbą, ponieważ bez problemu kupimy takie odporne na wodę, dedykowane do łazienek.

Weźmy pod uwagę sytuację, kiedy w naszej łazience są położone płytki na ścianach. Na początku trzeba więc je skuć. Jeśli na ścianę chcemy ponownie położyć nowe kafelki, to trzeba kupić takie materiały budowlane jak: klej do płytek, fugi, grunt i nowe płytki. Koszt będzie różny ponieważ ceny płytek mogą się bardzo różnić. Za wszystkie materiały budowlane możemy zostawić w sklepie między 1200 a nawet 6000 zł. Całkowicie inaczej sytuacja będzie wyglądała jeżeli chcemy pomalować ściany. Wtedy materiały budowlane, których potrzebujemy to jedynie farba. Warto mimo wszystko pamiętać, że jeśli skuliśmy płytki, to nasza ściana prawdopodobnie będzie potrzebować wygładzenia, tak, żeby dało się ją pomalować, a to generuje dodatkowe koszta.

Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?

To co jest oczywiście najistotniejsze w podłodze, która ma być w łazience, to wodoodporrność. Właśnie dlatego przeważnie stawia się na płytki podłogowe, które oprócz odporności na wodę, są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Podczas wyboru idealnych kafelek powinniśmy zwrócić uwagę na ich powierzchnię. Niesamowicie istotne jest, aby nie była ona śliska, tak żeby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. Jeśli zmieniamy podłogę w łazience musimy się przygotować na zakup takich materiałów remontowych jak płytki podłogowe, klej do nich, fugę i grunt. Niezwykle istotna jest także masa gruntująca, tak żeby nasza podłoga była równa i kafelki dobrze leżały.