Montaż konstrukcji ze stali – jak wygląda?

0 Comments

Konstrukcje ze stali cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Ich główną zaletą jest stosunkowo niski koszt w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Taka stalowa budowla bez wątpienia jest także bardzo odporna i w krótkim czasie można ją postawić. Konstrukcje powstałe w ten sposób tworzy się indywidualnie na zamówienie. Ich konstrukcja zależy od przeznaczenia, oraz od wymagań zamawiającego. Jest to dobre wyjście dla przedsiębiorców który potrzebują dużych hali magazynowych „na szybko”. Taką konstrukcję można bez problemu rozbudować w zależności od potrzeb. Konstrukcje ze stali są idealnym rozwiązaniem skierowanym zwłaszcza dla przemysłu. Ich uniwersalność umożliwia znalezienie rozwiązań niemal w każdej branży. Przedsiębiorca, mający wątpliwości co do tego typu rozwiązań może skontaktować się z wykonawcą w celu dokładnego omówienia projektu i jego rozwiązań. 

Po pierwsze – projekt

Tak jak w przypadku klasycznego budownictwa, tak i planując postawienie stalowej konstrukcji trzeba dysponować odpowiednim projektem. Stworzeniem takiej hali zajmują się od początku do końca specjalne firmy. Projektanci przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z przedsiębiorcą na temat jego wymagań, przystępują do tworzenia indywidualnego projektu. Oczywiście taki projekt robi się z uwzględnieniem charakterystyki branży. Inne konstrukcje projektowane są dla rolnictwa, inne z kolei dla hal produkcyjnych. Projektant potrzebuje także informacji o tym, czy dana konstrukcja ma być np. tylko produkcyjna, czy inwestor potrzebuje w niej część dla administracji. Ważne jest również, aby rozważyć to, czy dana konstrukcja ma być w przyszłości powiększana. Po dostarczeniu projektantom dokładnych wytycznych, przystępują do pisania projektu, który składa się z:

  • części opisowej – w niej zawarte są dane na temat fizycznych cech konstrukcji, surowców z jakich będzie stworzona, oraz wszelkiego rodzaju obciążeń,
  • części wykonawczej – jest to w pewnym stopniu instruktaż montażu hali. Zawarte są tam wszystkie etapy budowy, z uwzględnieniem kolejności łączenia części. 

Oczywiście taki projekt posiada również wszelkie dane na temat kosztów montażu takiej konstrukcji, a także rysunki pokazujące obiekt. Po ukończonym etapie projektowania, można przystąić do następnego, czyli uzyskania wymaganych pozwoleń. 

Konstrukcje ze stali – wymagane pozwolenia

Jeśli chodzi o budowę konstrukcji stalowych, także w przypadku potrzebnych pozwoleń nie różni się od tradycyjnego budownictwa. Prace konstrukcyjne można rozpocząć dopiero po otrzymaniu wymaganych pozwoleń. Oczywiście najistotniejszym dokumentem, bez którego taka konstrukcja nie będzie mogła powstać, jest pozwolenie na budowę wydane przez odpowiedni urząd. Rozpoczęcie montażu należy zgłosić do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po zdobyciu zgody na budowę, należy wyznaczyć kierownika budowy. Zgodnie z prawem budowlanym, taki specjalista ma niezbywalne obowiązki, które obejmują przede wszystkim: przejęcie nadzoru nad placem budowy, zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialność za prowadzenie dokumentacji, oraz wykonywanie zadań określonych w dzienniku budowy. 

Jak dobrze przygotować teren pod montaż konstrukcji ze stali?

Po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji można rozpocząć prace fizyczne. Z pewnością przed instalacją takiej hali niezbędne jest odpowiednie przygotowanie terenu. Aby cała konstrukcja była stabilna i trwała, wykonawca musi zadbać o dokładne wyrównanie terenu. Jeśli wymaga tego plac budowy trzeba zrobić odwodnienie czy ewentualną wymianę gruntu. Po odpowiednim ukończeniu tych prac można przejść do wylania wytrzymałych fundamentów. 

Konstrukcje stalowe – montaż elementów nośnych

Wznoszenie konstrukcji stalowych składa się z kilku kluczowych momentów, czyli tzw. kamieni milowych. Niewątpliwie takim momentem jest wznoszenie elementów nośnych, które nadają kształt obiektu. Konstrukcja takiej hali może być całkowicie stalowa, lub żelbetowo – murowa. Odpowiednie wzniesienie takiej konstrukcji ma istotne znaczenie dla dalszego elementu, czyli montażu dachu. Aby można było przystąpić do tego etapu, cały szkielet musi być stabilny i właściwie zmontowany. W tego typu obiektach dach zazwyczaj wykonany jest z blach falistych lub trapezowych. W projekcie zawarta jest także informacja o sposobie odprowadzania wody z dachu. Może to być drogą grawitacyjną, albo podciśnieniową. 

Instalacja ścian w konstrukcjach stalowych

Kolejnym etapem powstawania hali jest budowa ścian. Mogą być one zarówno izolowane, jak i zrobione z blach trapezowych. Bez wątpienia zależy to od od wymagań inwestora i przeznaczenia takiego obiektu. Po zamontowaniu ścian można przystąpić do tzw. stolarki, czyli montażu drzwi, okien, doków załadunkowych, oraz wylania posadzki. Nie można także zapomnieć o doprowadzeniu wody, kanalizacji, prądu czy ogrzewania. Także tutaj wszelkie instalacje branżowe zależą od przeznaczenia hali i wymagań inwestora. 

Wykończenie konstrukcji stalowej

Z pewnością istotnym momentem jest etap końcowy, czyli prace wykończeniowe. Po wzniesieniu całej konstrukcji, doprowadzeniu instalacji branżowych, trzeba przejść do jej wykończenia, czyli malowania ścian, kładzenia podłóg, zagospodarowani terenu wokół jak np. ogrodzenie, parkingi, drogi. Także na tym etapie ilość prac zależy od potrzeb inwestora. Powstanie takiej konstrukcji stalowej jest procesem składającym się z wielu etapów. Istotne, aby cały proces był dobrze zaplanowany, wtedy będzie szybko przebiegał. Wybudowanie takiej stalowej konstrukcji jest znacznie szybsze, niż wybudowanie standardowego budynku, oraz znacznie mniej kosztowne. Należy pamiętać, że jeżeli inwestor planuje rozwój swojej działalności taką halę można bez problemów rozbudować. Bez wątpienia musi to być umieszczone w projekcie.