O czym pamiętać w trakcie nauki jazdy?

0 Comments

Prawo jazdy to dla wielu osób najważniejszy egzamin w życiu, istotniejszy nawet niż egzamin dojrzałości. Dzieje się tak zwłaszcza ze względu na duże emocje, które nam wtedy towarzyszą, gdyż jest to wielki stres dla większości zdających. Pomimo, że kurs to jazdy z instruktorem, kiedy jesteśmy twarzą w twarz w samochodzie z egzaminatorem, wcześniej proste czynności mogą sprawić nam trudności. Co zrobić, aby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Dobre wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z kilku elementów, które od wielu lat są takie same. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po odpowiednim ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, żeby sprawdzić umiejętność kierowania pojazdem w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o paru podstawowych rzeczach. Przede wszystkim bądźmy skupieni – podczas każdego etapu egzaminu, naszym obowiązkiem najlepiej jak potrafimy wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator będzie zwracał uwagę na wszystko, najważniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk należy przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za niepoprawny

– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią znajdować się w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze trzeba włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– skupmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów a także sygnalizację świetlną oraz jej usytuowanie

– nie ma co się spieszyć

– każdą czynność należy wykonać starannie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator wiedział, iż jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

Podczas każdej z wyżej przedstawionych czynności, należy być skupionym i ostrożnym. Trzeba pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale również fakt, iż jesteśmy na dordze wśród innych kierowców i niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Co zrobić w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Jeśli czujemy, że to nie jest to dobry moment na podejście do egzaminu praktycznego albo mamy potrzebę jeszcze przez jakiś czas jeździć w obecności instruktora, warto pomyśleć o dodatkowych jazdach. Jazdy doszkalające w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez większość ośrodków szkolenia kierowców, szczególnie w dużych miastach jak np. Gdańsk, Łódź lub Poznań, z uwagi na duży obszar, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki zakupieniu dodatkowych godzin jazdy możemy przede wszystkim doskonalić nasze umiejętności za kierownicą, a co za tym idzie zwiększyć indywidualną pewność siebie podczas prowadzenia samochodu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie gdy mamy jakiekolwiek obawy.