Pamięć masowa do firmy i na użytek prywatny – którą wybrać?

0 Comments

Pamięć masowa jest stosowana przy trzymaniu na niej danych. Pamięcią masową jest przede wszystkim dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale są też pamięci masowe na nośnikach danych. Popularne przenośne pamięci masowe to na przykład płyta CD, karta pamięci a także pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe będą idealne dla użytkownika prywatnego, a jakie dla firmy?

Pamięć operacyjna a masowa

Pamięć masowa ma za zadanie przechowywać dane na stałe. Oznacza to, że nie jest ważne czy odłączysz komputer z zasilania, wyjmiesz dysk, przełączysz go do innego laptopa, a potem z powrotem podłączysz w pierwszym urządzeniu, baza danych, którą zapisałeś będzie tam cały czas. Do momentu kiedy ich nie usuniesz z pamięci. 

Pamięć operacyjna dla odmiany resetuje się zawsze kiedy wyłączasz laptop. Czyli zawsze kiedy ponownie go uruchomisz, możesz ją zapisywać od początku, a ona podczas wyłączania zawsze się wyzeruje. Dzieje się tak dlatego, że używana jest do wykonywania operacji w danym momencie.

Jaka pamięć masowa do użytku domowego?

Prywatny użytkownik pamięci masowej zapewne nie potrzebuje dużych zabezpieczeń oraz nośników danych, które przechowują bardzo duże ilości gigabajtów. Do użytku domowego świetnie sprawdzi się pendrive lub karta pamięci. Obydwa znajdziemy w różnych opcjach wielkościowych i są dostępne we wszystkich sklepach komputerowych, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB pojawia się także w opcjach szyfrowanych – jest to dobre narzędzie dla użytkowników, którzy są pewni tego czego chcą od pamięci masowej.

Te rozwiązania bardzo dobrze sprawdzą się kiedy chcesz zewnętrznego nośnika danych aby mieć na nim dane takie jak zdjęcia, filmy a także muzyka. Jest to również pewnego rodzaju zabezpieczenie od usunięcia tych baz z urządzenia.

Pozostaje jeszcze temat pamięci masowej jako dysku twardego. Rozróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi kosztuje dużo więcej, ale jest zasadniczo wytrzymalszy i szybszy. Jeśli planujemy rozszerzyć pamięć sprzętu wystarczy nabyć dysk HDD, jeśli natomiast zależy nam aby sprawić, że będzie szybszy warto zainwestować w dysk SSD. Tego typu pamięć masowa nie jest wymienna. W laptopach wykorzystywanych w domach sprawdzą się obydwa dyski twarde. Wszystko zależy od tego czy komputer służy nam do oglądania stron internetowych i oglądania filmów, czy może do ściągania dużej ilości danych z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaką pamięć masową kupić do biura?

Jeżeli na co dzień zarządzasz firmą to z pewnością masz zupełnie odmienne standardy pod względem pamięci masowej niż klient kupujący ją do domu. Niezaprzeczalnie istotniejsza jest kwestia ochrony danych, które są tam wklejane. Chodzi tutaj zarówno o zabezpieczenie przed błędami użytkowników ale także przed wirusami. Warto też pomyśleć o kwestii tworzenia kopii zapasowej, czy jest ta funkcja, jeżeli tak to czy jest to zautomatyzowane czy samemu trzeba o to zadbać. Na dodatek w korporacji istotne jest aby wszystkie sprzęty działały szybko i bez zakłóceń. Warto więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.

W dużych firmach w biurach graficznych lub programistycznych zdecydowanie trafniejszym wyborem będzie dysk SSD niż HDD. 

Ostatnio coraz popularniejsze są całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Wykorzystują one dostęp do sieci ale tylko dla konkretnych komputerów. Metoda ta jest tańsza i bezpieczniejsza niż używanie chmury.

W przypadku gdy chcesz poczytać więcej na temat rozwiązań dla firm, zobacz Data Experts – serwis pamięci masowej.