Restauracja klasycznych samochodów – komu ją powierzyć??

0 Comments

Zastanawiałeś się kiedyś z jakiego powodu niektóre auta poruszają się na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. oldtimery. Opcja posiadania charakterystycznych, żółtych tablic jest zarezerwowana dla starszym samochodom(ów), których produkcję zakończono przed laty. Klasyczny samochód to również lokata i sposób gromadzenia majątku przez ludzi. Cały czas przybywa osób zbierających stare samochody i lokujących w nich swoje oszczędności. Aby samochód przedstawiał odpowiednią wartość, kluczowe jest aby był w dobrym stanie – sprawny, z oryginalnymi elementami. Doprowadzenie samochodu do dobrego stanu to kwestia dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Dobrze odświeżony samochód można dumnie pokazywać na zdobywających popularność targach, zlotach czy pokazach poświęconych zabytkom.

Które samochody mogą być klasykami?

Żeby samochód mógł zostać wpisany na listę zabytków, musi on spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim musiało upłynąć przynajmniej 25 lat od momentu jego produkcji. Natomiast od czasu kompletnego zakończenia produkcji modelu X musi minąć minimum 15 lat. Co więcej co najmniej 75% części takiego auta musi być oryginalnych. W przypadku realizacji określonych wymogów formalnych pora na weryfikacja(ę) wniosku przez wskazany(ą) organ: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu korzystnej opinii konserwatora, pojazd zyskuje status zabytku. Należy mieć na uwadze, że starsze samochody potrzebują odpowiedniej opieki. W związku z tym renowacja starych samochodów osiąga coraz  większy popyt ze strony konsumentów. Popyt na wyspecjalizowane w klasykach warsztaty stale się zwiększa. Jakimi konkretnie usługami zajmują się specjaliści od starych aut? 

Powszechne działania remontowe

Posiadanie zabytkowego pojazdu to nie jedynie prestiż, ale też obowiązki. Remont takiego auta może się odbyć po uprzednim kontakcie z konserwatorem. Wszelkie działania odbywające się przy pojeździe bądź wymiana części wymagają zielonego światła od konserwatora zabytków. Ze względu na wiek(u), często jest co naprawiać przy tego typu samochodach, sprawia to, że konieczność czekania na pozwolenie konserwatora jest czasem mało komfortowa. Do najczęściej zamawianych usług związanych z renowacją i utrzymaniem samochodów zaliczamy:

  • Naprawy blacharskie – czas zostawia swój ślad na autach, lakier wielu z nich z upływem lat pokryła rdza. Usuwanie korozji, czyszczenie i renowacja komponentów stanowią podstawowe zabiegi upiększające klasyki. Bywają sytuacje, że, z powodu braku dostępu do oryginalnych części, niezbędne jest stworzenie ich własnymi siłami według opracowanych projektów.
  • Naprawy silników – silnik to serce samochodu. Zdarza się, że to dla tego dźwięku fani motoryzacji inwestują w klasyczne samochody. Konieczność naprawy silnika może nieść z sobą różne konsekwencje – drobnymi poprawkami ale również ze złożonymi remontami generalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – prawdziwi fachowcy zadbają aby samochód prezentował się świeżo także wewnątrz. Kosmetyka kokpitu, obicia foteli, prace tapicerskie – w zasadzie jedynym ograniczeniem w tym przypadku może być fantazja klienta. Albo wymogi kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia pojazdu – następną z podstawowych usług oferowanych przez specjalistów jest opcja naprawy wnętrza samochodu. Dotyczy to wszystkich elementów pojazdu – zawieszenia, skrzyni biegów, hamulców itp
  • Całościowe odnawianie – istnieją warsztaty, które zajmują się całkowitą rewitalizacją leciwych samochodów. Proces ten jest bardzo żmudny i pracochłonny, jednak owoce pracy mechaników często zwalają z nóg. Auto po całościowej renowacji często prezentuje się lepiej niż w czasach produkcji.

W jakie miejsce powinno się przeprowadzić renowację

Klasyczne auto – jeśli ma długo służyć, a co za tym idzie zyskiwać na cenie, powinno mieć stałą opiekę na wysokim poziomie. Najlepiej powierzyć pojazd specjalistom. Ze wzrostem zainteresowania starszych(ymi) modeli(ami), sektor mechaników skupiających się na starszych autach rośnie. W odniesieniu do tego warto zapoznać się z ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami okolicznych ekspertów. Produkcji niektórych aut zaniechano lata wstecz, a zatem ceny i dostępność ich komponentów wymiennych bywają różne. Doświadczeni praktycy mają jednak na to autorskie rozwiązania i odpowiednie znajomości.