Spawanie konstrukcji stalowych – informacje, które musisz wiedzieć

0 Comments

Przeczesując serwisy z anonsami, często można spotkać się z propozycje pracy dla spawaczy – najczęściej z taką pracą wiążą się niemałe pieniądze. Dużo ludzi, bez względu na wiek(u), garnie się do spawania(u). Na czym zatem bazuje i co to takiego to spawanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe – i ich funkcjonalność

Dzisiaj gdy powstaje coraz więcej konstrukcji opartych na cemencie, stali i szkle, struktury stalowe stanowią ważne element branży budowlanego(j). Konstrukcje stalowe są wykorzystywane w wielu branżach – w awiacji, produkcji samochodów, logistyce a także w górnictwie. z powodu częste(go) wykorzystywania muszą się charakteryzować wysokim poziomem bezpieczeństwa i odporności.

Materiałem wykorzystywanym w trakcie kreowania tego typu konstrukcji jest mieszanka żelaza z węglem – stal. Jest to metal stosunkowo łatwy w kształtowaniu, a produkcja pożądanych elementów ze stali nie jest dużym(ego) wyzwania technicznego. Występuje sporo rodzajów stali, w związku z tym, żeby budowla była wytrzymała, powinno się wykorzystać jej prawidłowy rodzaj. Do produkcji konstrukcji, ze względu na  swoje(ą) właściwości zazwyczaj używana jest stal w rodzaju S235N i S690Q.

Spawalnictwo – dobry(a) droga do wytrzymałe(ych) rozwiązań metalowe(ych)

jedną z najbardziej skutecznych metod(ą) produkcji konstrukcji metalowych jest ich łączenie. Jest to nie tylko jedn(ym)o z najczęściej używanych rozwiązań, jest też najbardziej sprawdzone i odporne. Dzięki właściwemu użyciu różnych metod spawania, konstrukcje stalowe są odporne i mogą długo służyć użytkownikom przez długie lata. Ważne są zdolności osoby spawającej, a także dobór odpowiednich narzędzi i maszyn.

Spawanie wiąże się z łączeniu z sobą różnorakich elementów poprzez wykorzystanie wysokiej temperatury. Temperatura, która rezonuje na końcówki metali, uplastycznia je i tym samym umożliwia ich łączenie i pozostanie w takim kształcie po zmniejszeniu temperatury. Łączenie części metalowych cechuje się szybkością wykonania. Również trwałość takowych konstrukcji jest na wysokim poziomie, a dbanie i zabezpieczenie przed rdzą dosyć łatwe.

Metody spawania konstrukcji stalowych 

W przyrodzie istnieją różnorakie metale, których właściwości chemiczne czasem bardzo różnią się od siebie nawzajem. Dzięki temu, istnieją(e) wiele możliwości używane do spawania ze sobą takich części, z uwzględnieniem ich właściwości. Techniki łączenia konstrukcji stalowych dzieli się także przez wzgląd na rodzaj stosowanej technologii i materiału wykorzystanego jako łączenie(a). Najczęściej stosowane z metod spawania to:

  • metoda spawania MIG – używana do łączenia komponentów wykonanych z miedzi, magnezu i aluminium. Proces spawania(e) polega na wykorzystaniu(em) łuku elektrycznego, który powstaje między tworzywem a drutem. W trakcie spawania wykorzystywany jest gaz osłonowy, który używany jest razem z elektrodą. Gaz przeważnie wykorzystywany w tym sposobie to hel lub argon – gazy,które są obojętne chemicznie.
  • metoda spawania MAG – stosowana do spawania konstrukcji z metali niestopowych, niskostopowych lub wysokostopowych. Od metody MIG rozróżnia się zastosowaniem jako gazu osłonowego dwutlenku węgla, który jest aktywny chemicznie.
  • metoda spawania TIG – stosowana jest do spawania komponentów wykonanych ze stali nisko- albo wysokostopowych, a także metali nieżelaznych. W procesie spawania tą metodą nie powstają praktycznie żadne szkody. technika ta jest często używana przy konstrukcjach, wymagających łączeń o wysokiej jakości.

Spawanie ręczne – znajduje zastosowanie przy spawaniu niemal wszystkich gatunków metali. daje możliwość spawanie(a) ręczne(go) różnorodnych części. Technika ta nie wykorzystuje jakichkolwiek gazów, dzięki czemu może być stosowana również na zewnątrz/. 

Podsumowanie

Łączenie konstrukcji metalowych jest powszechnym i co istotne stabilnym sposobem łączenia metali. Jest to rozwiązanie trwałe, a ponadto łączenia będące skutkiem spawania są o wiele lżejsze od łączeń nitowych czy śrubowych, co ma decydujące znaczenie szczególnie w przypadku dużych budowli.