Sposoby zatrudnienia zdalnego dla 16-latków

0 Comments

Wielu młodych ludzi pragnie znaleźć pracę przed skończeniem 18 lat. Od jakiego wieku jest to możliwe zgodnie z przepisami prawa? Jakiego zatrudnienia szukać i gdzie? Zatrudnienie niepełnoletnich dla przedsiębiorców jest opłacalne, ponieważ wiąże się z określonymi oszczędnościami, ale należy pamiętać o spełnieniu kilku wymogów. W dzisiejszych czasach opcje są o wiele większe, a to dzięki dużemu postępowi technologii, a dokładniej internetu. Nieletni poniżej 18 lat ma więc szansę szukania pracy zdalnej, która umożliwi połączyć szkołę z dorabianiem pieniędzy, i umożliwi zaoszczędzić czas na dojazdach. Przede wszystkim dlatego praca na odległość dla młodocianych cieszy się większą popularnością. 

Tekst powstał na podstawie informacji ze strony https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Praca dla małoletnich- podstawowe zasady

Na początek należy postawić pytanie kim właściwie jest osoba młodociana? Zgodnie z polskim prawem jest to osoba, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Prawo mówi, że wyjątek stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która zawarła w związek małżeński za pozwoleniem rodziców. To sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby pracodawca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia musi być spełnione kilka kryteriów. Przede wszystkim nieletni musi mieć ukończoną szkołę podstawową, a także przedstawić od lekarza, że taka praca nie zagraża ich zdrowiu. Zazwyczaj zatrudnienie takiej osoby ma miejsce w przypadku przyuczenia do zawodu. W sytuacji kiedy brak jest właściwych kwalifikacji, zatrudnienie może mieć miejsce tylko do pracy lekkiej. Warto w takiej sytuacji poszukać pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia to kryterium. 

Formy zatrudnienia dla osób młodszych niż 16 lat

Powyższe uwarunkowania dotyczą nieletnich od 16 lat, a czy istnieje szansa na zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie nieletniego do 16 roku życia jest możliwe tylko dla nie wszystkich podmiotów gospodarczych. Warunki te są uregulowane przez kodeks cywilny. Małoletni może podjąć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się działalnością:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takim przypadku pracodawca powinien zgłosić się do inspektora pracy w celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia, a także musi uzyskać od opiekunów prawnych pisemne pozwolenie. Należy nadmienić, że inspektor nie udzieli pozwolenia, jeżeli praca jest zbyt ciężka i może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, oraz kiedy takie zatrudnienie utrudnia wypełnienie obowiązku szkolnego. Praca, która może mieć szkodliwy wpływ na stan zdrowia nieletniego to np.: zatrudnienie przy uboju, praca która wymusza jednakową pozycję, obowiązki polegające na noszeniu zbyt dużych ciężarów a także taka, gdzie jest spore ryzyko powstania wypadku. Na pewno taki pracownik nie powinien także pracować w godzinach nadliczbowych, a także w godzinach nocnych.

W jakich miejscach nieletni powinien szukać zatrudnienia?

Można znaleźć wiele fajnych propozycji zatrudnienia dla małoletniego. Warto mieć na uwadze, żeby była to praca lekka nie narażająca na utratę zdrowia. Nieletni znaleźć zatrudnienie m.in.:

 • przy zbiorach warzyw i owoców- jest to praca jedynie sezonowa, ale z chęcią podejmowana przez nastolatków. W sezonie letnim popyt na pracowników jest znacznie większe, a zatrudnienie osoby niepełnoletniej może być idealnym pomysłem.
 • W restauracji- tutaj można podjąć zatrudnienie jako kelner, lub jako pomoc w kuchni
 • Roznoszenie ulotek- jest to jedna z powszechniejszych prac dla niepełnoletnich, nie są wymagane specjalne kwalifikacje.
 • Pet sitting- wyprowadzanie psów na spacer, opieka nad kotami.
Oczywiście jest dużo więcej pomysłów pracy dla nieletnich. To jedynie niektóre pomysły z najczęstszych zajęć. Można także spróbować znaleźć pracę w specjalizacji, w której nieletni czują się dobrze. Takim przykładem może być wykonywanie makijażu szczególnie przez nastolatki, lub robienie zdjęć. Wielu nastolatków spędza czas grając w gry komputerowe, dzięki czemu dla nich pracą marzeń może być testowanie gier. Co więcej nie należy zapominać o możliwości pracy na odległość dla młodzieży, jest to możliwość którą warto przemyśleć, ponieważ zazwyczaj można wykonywać ją w wygodnym dla siebie momencie. 

Propozycje pracy zdalnej dla 16 latka

Praca na odległość przez wzgląd na wygodę jest coraz bardziej powszechna, nawet wśród młodzieży. Dzięki czemu można pogodzić obowiązki szkolne z zatrudnieniem, a dodatkowo pozwala oszczędzić czas na dojazdach. Dzięki udogodnieniom jakie daje internet, nastolatkowie mają obecnie sporo możliwości. Oto kilka pomysłów na pracę zdalną, jakiej może szukać się młodzież:

 • Wypełnianie ankiet- jedna z najpopularniejszych form dodatkowego zarobku w internecie. Poza tym nie ma potrzeby podpisywania żadnych umów, trzeba założyć konto na odpowiednim portalu. Pieniądze nie są co prawda najwyższe, ale na podstawowe kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to właściwa praca online od 16 lat, ale niektóre portale pozwalają logowanie już od 13 roku życia.
 • Praca przez pisanie-copywriting- to zajęcie wymaga znajomości przynajmniej zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależą od ilości zleceń, oraz doświadczenia copywritera, dlatego jest to doskonała praca zdalna dla 16 latka.
 • Pisanie bloga- to jest także praca bardziej wymagająca, dobrze by było gdyby nastolatek prowadził bloga na temat związany z jego pasją. Wtedy z na pewno liczba czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnio coraz więcej ludzi, a zwłaszcza ludzi młodych próbuje swoich umiejętności w mediach społecznościowych. Zamieszczają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Na pewno im popularniejsze konto, tym większe zarobki, które w tej sytuacji mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym plusom jest szczególnie polecana dla ludzi młodych. Na pewno jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu nastolatków, oraz pozwala na jednoczesną naukę w szkole.