Szczotki techniczne – rodzaje i do czego są wykorzystywane

0 Comments

Gdzie i jak stosuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to dość duża część produktów, w której znajdują się rozwiązania przydzielone do robienia całego szeregu zadań w wielorakich branżach i przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe używa się jako komponenty urządzeń a także linii produkcyjnych, do usuwania zanieczyszczeń, nanoszenia wszelkiego typu substancji, jak również jako zabezpieczeń usprawniających pozycjonowanie i przemieszczanie przesuwanie wykorzystywanych przy produkcji materiałów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej powierzchnię oraz wykorzystuje się je jako moduły uszczelniające. Szczotki przemysłowe stały się niezbędne w zamiatarkach i urządzeniach czyszczących. Używa się je także w zamiatarkach przeznaczonych do zachowania czystości obszernych powierzchni płaskich, na przykład hal przemysłowych, oraz wnętrz budynków biurowych czy handlowych, lecz także obszerniejszych obszarów przylegających do obiektów. 

Szczotki przemysłowe wykorzystuje się nie tylko do usuwania pozostałości po konkretnych procesach technologicznych, przykładowo usuwania wiórów, trocin czy pyłu, ale także do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w likwidowaniu ostrych boków i zadziorów, usuwaniu powłok farb.

Typy szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to urządzenia ścierne, które różnią się m.in. kształtem, surowcem wykonania, ziarnistością a także siłą ścierania.

 Wybór odpowiedniej szczotki zależy przede wszystkim od potrzeb i rodzaju przeprowadzanych prac. Do najważniejszych rodzajów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – przeznaczone są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a przeważnie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma kształt tarczy, stąd jej nazwa. Zapewnia możliwość dotarcie do zakamarków trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z drutu stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. W zależności do zastosowanej stali oraz grubości druta przeznaczone są do wielorakich materiałów.
  • szczotki walcowe – to specyficzny typ szczotek przemysłowych montowany w urządzeniach do obróbki dużych powierzchni. Jedne z częściej wykorzystywanych  na przykład w urządzeniach czyszczących między innymi dywany czy terakotę, at akże w tzw. szorowarkach do czyszczenia twardych powierzchni o dużych, trudnych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do polerowania trudno dostępnych miejsc oraz nawierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – odznaczają się tym, iż nawierzchnia ich obudowy jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Najczęściej szczotki techniczne tego typu są używane do mycia oraz czyszczenia, a także obróbki nawierzchni czy nakładania na nie warstw z przeróżnych preparatów.
  • szczotki listwowe – cechują się specyficzną konstrukcją, gdyż włosie jest w nich rozłożone w rzędzie. Szczotki listwowe dość często stosuje się jako uszczelnienia, przykładowo wzdłuż krawędzi drzwi. Są również wykorzystywane jako podzespoły linii transportowych zarówno do odpowiedniego pozycjonowania, jak i uszczelniania w czasie wykonywania następnych etapów obróbki, a także oczyszczania samego urządzenia a także transportowanych elementów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które na ogół używane do transportu różnych wyrobów przemieszczanych na liniach wytwórczych. Włosie umieszczane jest w modułach montowanych do przenośników taśmowych – przeważnie pasowych ewentualnie płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach trzymać transportowany obiekt w wyznaczonym położeniu lub ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie umieszczane na płaskich korpusach o dowolnym kształcie, przeważnie prostokątnych. Używa się je zwykle jako podkładek, na których przechowywane są niezwykle wrażliwe na uszkodzenie materiały albo elementy, które zostały najpierw poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe stosuje się w systemach transportowych.