Chcesz zatrudnić osobę z Ukrainy – koniecznie przeczytaj

0 Comments

Bez wątpienia do Polski przybyło duża ilość osób z Ukrainy. Jeżeli prowadzisz firmę i masz w planie dać im zatrudnienie {to zachęcamy do przeczytania naszego tekstu|przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się {kilku istotnych rzeczy|istotnych informacji o tym jak zatrudnić ukraińca.

Te rzeczy warto wiedzieć oferując pracę Ukraińcowi.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy nie jest takie trudne. Osoby pochodzące z Ukrainy mogą przyjechać do Polski na podstawie ruchu bezwizowego na okres dziewięćdziesięciu dni lub posiadając ważną wizę. Osobom, które mają w planach zatrudnić się w Polsce wydawana jest wiza typu D, czyli pracownicza, uprawniająca do zaczęcia pracy i pobytu w Polsce przez 180 dni w roku.

Co należy zrobić aby Ukrainiec otrzymał taką wizę|Co powinien zrobić pracodawca żeby pracownik pochodzący z Ukrainy dostał wizę

Zacznijmy od tego, że niezbędna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, przekazanie oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca i uiszczenie 30 PLN opłaty za dokument. Po wpisaniu przez Powiatowy Urząd Pracy oświadczenia do ewidencji zostaje ono przekazane pracodawcy, który z kolei daje je kandydatowi musi być oryginalne. Bazując na otrzymanym oświadczeniu pochodzący z Ukrainy pracownik występuje o tytuł pobytowy pozwalający na pracę w Polsce – czyli o wspomnianą wyżej wizę typu D.

{Jak przebiega następny etap legalizacji pracy

Jeśli przyszły pracownik dostał wizę i przyjechał do naszego kraju przedsiębiorca jest już blisko sukcesu! Teraz trzeba podpisać umowę. Warto pamiętać, że warto, gdyby była stworzona w języku zrozumiałym dla pracownika – najczęściej pracownicy pochodzenia ukrińskiego chcą podpisywać umowy dwujęzycznej. Taki stan rzeczy sprawi, że będziemy zapezpieczeni  zarówno na wypadek kontroli Państwowej Inspeksji Pracy, ale również przedsiębiorca zwiększa zaufanie do siebie i firmy. Z pewnością należy zapamiętać, aby zasady zawarte w umowie były identyczne jak te w zarejestrowanym przez PUP oświadczeniu.

Pamiętak także, że w czasie podpisania umowy przedsiębiorca, chcący zalegalizować pracę pracowników z Ukrainy w Polsce, ma nakaz poinformować właściwy urząd pracy o podjęciu przez obcjokrajowce pracy – jest zobowiązany, aby to zgłosić najpóźniej w dniu gdy osoba pochodzenia ukraińskiego rozpocznie pracę. Kolejna wizyta w urzędzie będzie konieczna jeżeli zmieni się stawkę, stanowisko pracy lub miejsce, gdzie jest wykonywana.