Dwujęzyczność – plusy

0 Comments

Bez wątpienia dzisiaj umiejętność władania językami jest bardzo istotna dlatego warto uczyć dzieci od początku z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest dobrym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast gdzie znajdziesz taką szkołę. Przeczytaj nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w trakcie którego opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Tak naprawdę to najlepiej wprowadzić dwujęzyczność tak wcześnie, jak tylko jesteście w stanie. Z tą decyzją nie ma po co czekać. Tak naprawdę noworodek od pierwszych dni życia bez świadomości uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do 3. roku życia. Warto również zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym dokładnie jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w dwujęzycznej szkole podstawowej jest to system polegający na nauczaniu poszczególnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego prowadzi się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów, którzy uczęszczają do takiej szkoły. Plusy takiego sposobu nauczania to:

  • kreowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej i tej w kulturze obszaru językowego innego niż ojczysty;
  • nauka literatury, kultury czy też historii krajów innych niż ojczysty;
  • łatwiejszy dostęp do międzynarodowych programów edukacyjnych;
  • możliwości kontynuowania edukacji za granicą.

Zalety dwujęzyczności

Zalet dwujęzyczności jest ogrom. Poniżej je wymieniliśmy.

  1. Tolerancja
    Czy zdajesz sobie sprawę, że dwujęzyczne dzieci są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszą wymowę.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samo skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą władać językiem obcym, a czasem nawet się z nim doszkalać.

Dowiedz się jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność

Liczne badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności pomaga z jego rozwojem. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą oraz ma duży wpływ na szybszą naukę nowego języka. W sytuacji, gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na dwujęzyczność, z czasem słownictwo w dziecka będzie co raz to większy a to pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.