Jesteś rolnikiem?Sprawdź jakiego ubezpieczenia potrzebujesz

0 Comments

Rolnictwo pewien czas temu wskoczyło na kompletnie inny poziom. Dzisiaj nie kojarzy się z mozolną pracą ręczną. Aktualnie jest to wysoce zmechanizowany(a) sektor przemysłu. Za pilnowanie inwentarza odpowiadają systemy teleinformatyczne.

Rolnicy używają również dronów, a maszyny rolnicze zaskakują swoim zaawansowaniem technicznym. Wszystko to aby zmaksymalizować ilość pozyskiwanych z natury dóbr. Trzeba przy tym być świadomym, że nawet małe gospodarstwa rolne to bardzo duży kapitał. Dobrze go zabezpieczyć przed wszelkimi możliwymi stratami. Najlepszą formą zabezpieczenia dobytku jest ubezpieczenie. Jakie są typy ubezpieczeń rolniczych? Które i kiedy wybrać?

Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Każday człowiek w chwili nabycia gospodarstwa rolnego zgodnie z prawa(em) staje się rolnikiem. Wiąże się z tym między innymi wymóg wykupienia ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że jest to niezbędne nawet kiedy na obszarze gospodarstwa nie prowadzi się żadnych upraw ani hodowli zwierząt. Każde gospodarstwo agrarne, którego powierzchnia jest wyższa niż 1 hektar jest obarczane podatkiem rolnym.

Jest to podstawowe ubezpieczenie rolnicze, które swoim zakresem pokrywa szereg spraw. Obejmuje przykładowo straty wywołane warunkami atmosferycznymi czy choroby zwierząt. Ubezpieczenie OC dla gospodarstw rolnych pozwala być spokojniejszym w przypadku negatywnego wpływu zimy na teren rolniczy, ale także w przypadku awarii bądź kradzieży maszyn rolniczych(ego).

Zatem, mimo, że ubezpieczenie to jest obowiązkowe warto zobaczyć w nim zalety. Na efektywność działań rolniczych wpływa wiele czynników zewnętrznych. Ciężko jest zapanować nad pogodą czy przypadłościami zwierząt. Poprzez ubezpieczenia rolnicze można chociaż niwelować ewentualne szkody.

Obowiązkowe ubezpieczenia budynków na terenie gospodarstw rolnych

Konieczność ubezpieczenia uwzględnia także wszystkie budynki znajdujące się na terenie gospodarstwa rolnego. Dotyczy to również o budynkach mieszkalnych. Ważna sprawa – konieczność ta pojawia się w chwili pokrycia budynku dachem. Ubezpieczenie budynków zapewnia stuprocentowe odszkodowanie strat poniesionych w wyniku nagłych zdarzeń.

Tego rodzaju ubezpieczenie chroni rolnika od konsekwencji wydarzeń takich jak uderzenie pioruna, śnieg czy nawalny deszcz. To zwłaszcza istotne wobec zmieniającej się pogody. Dziś gwałtowne zjawiska atmosferyczne stają się przykrą normą. Wobec tego tym bardziej powinno się przypilnować aby nic nagłego nas nie zdziwiło.

Ubezpieczenia maszyn rolniczych – mądry Polak przed szkodą

Jak zauważono na wstępie tekstu rolnictwo w ostatnich latach podlegało mechanizacji(ę). Dziś, szczególnie w większych gospodarstwach istotną rolę odgrywają maszyny. Niesamowicie zwiększają moce przerobowe danych gospodarstw. Jednak, jak to pojazdy mechaniczne – od czasu do czasu potrzebują one naprawy. Ciągniki, kombajny, siewniki i wiele innych urządzeń – wszystko to musi być pielęgnowane by długo służyło.

Oczywiście, warto też rozważyć ubezpieczenie(u) maszyn wspierających funkcjonowanie gospodarstwa.
Fundusze ubezpieczeniowe wychodzą z odpowiedzią potrzebom rolników. Agrocasco to odpowiednik ubezpieczenia cywilnego OC. Celem niniejszej polisy jest ochrona maszyn rolniczych i zabezpieczenie finansowe przed kryzysowymi sytuacjami. Można wskazać choćby na pożarach(y), huraganach(y) czy powodziach(ie). Ubezpieczenia rolnicze zabezpieczają też przed uszkodzeniami różnego rodzaju czy też kradzieżami i stratami inwentarza.

Niewątpliwie ubezpieczenie rolnicze powinno pozostać wymogiem dla właścicieli takich terenów.

Zbyt wiele różnych zjawisk rzutuje na gospodarstwa domowe by zaniedbać ten temat. Kwestią otwartą pozostaje szerokość pakietu i wysokość składek ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem umowy należy przeanalizować cały swój dorobek i skonsultować stan posiadania z przedstawicielem ubezpieczeniowym. Pozwoli to zoptymalizować ofertę i skroić ją specjalnie pod potrzeby konkretnej osoby.