Używany pojazd – co powinieneś wiedzieć o zasadach gwarancji?

0 Comments

Zakup używanego samochodu to zawsze pewne ryzyko. Sprzedawcy zazwyczaj zapewniają, że samochód jest w świetnym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Praktyka bywa odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest proponowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zakresem różne elementy pojazdu i stanowić niejako zapewnienie, że stan pojazdu są zbieżne z opisem.

Jak działa gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona przydatna?

Co zapewnia gwarancja na samochód używany?

Wiele komisów handlujących używanymi pojazdami zdaje sobie sprawę, że często historia oferowanych przez nich aut jest trudna do przeanalizowania. Wiedzą to również konsumenci, którzy do zapewnień handlarzy przeważnie podchodzą z dystansem.

By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje kilka podmiotów świadczących tego typu usługi. Gwarancja na samochód używany może być różna – tworzy ją zakres, warunki i cena.

Zależnie od wykupionego standardu możemy liczyć na różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane kondycją pojazdu, jego stopniem wyeksploatowania i potencjalną podatnością na awarie.

Najczęściej gwarancja na samochód używany obejmuje okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu pojazdu. Opiera się ona na bezkosztowej naprawie pojazdu w jednym z wskazanych warsztatów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się dokładna lista awarii i części, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią tylko odsetek wszystkich elementów, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Co więcej, gwarancja na samochód używany zawiera też limit pieniężny do którego pokrywane są koszty. W sytuacji wyższych kosztów naprawy niż mówi umowa klient różnicę pokrywa samodzielnie.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie martw się formalnościami. Skorzystaj z oferty ava-rent.

Gwarancja na samochód używany od strony praktycznej

Praktyka związana z gwarancjami na samochody używane bywa różna. Można spotkać rzetelne firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach realizuje oczekiwania kupujących. Można też spotkać przedsiębiorstwa o słabych opiniach.

W związku z tym warto dokładnie przeanalizować umowę gwarancyjną i jej warunki. Zdarza się, że awaria musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to możliwe, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich zobowiązań.

Skrupulatnie trzeba sprawdzać też zakres gwarancji bazując na stan kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny daje możliwość manipulowania różnymi czynnikami przez sprzedawców. Cierpią na tym przede wszystkim osoby nie znające tematu.

Szukając informacji na ten temat, można spotkać się z doniesieniami, że firmy często ociagają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u sprawdzonych dostawców. Uczciwe firmy nie splamią się kłamstwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto porozumienia z nimi zawierane są zazwyczaj transparentne i nie zawierają żadnych klauzul. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to wciąż warto.