W jaki sposób powstaje samochód? Ile osób go projektuje?

0 Comments

Nowych pojazdów nie projektują tylko graficy komputerowi. To praca projektantów, rzeźbiarzy, konstruktorów oraz działu finansów. Proces tworzenia nowiutkich samochodów jest fascynujący.

Wszystko rozpoczyna się jednak niezmiennie od kartki papieru i ołówka. Potencjalnie tabletu, bowiem jesteśmy w XXI wieku. Korzyścią rysowania na tablecie stał się fakt, że niezwykle szybko możemy opracować realistycznie wyglądający rysunek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje oraz bryłę pojazdu. Jednocześnie „od ręki” jesteśmy w stanie go podsunąć koledze z działu, który spojrzy na całość na świeżo i w razie czego dołoży swoje uwagi lub sugestie.

Faktem jest, że zasadniczy, roboczy projekt szkicowany jest przez projektanta. Po wielu dyskusjach i zmianach powstaje ostateczny projekt. Teraz do działania zabiera się rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w sektorze jest ogromny, co przekłada się także na proces tworzenia aut. Chociaż projektanci są w stanie wykorzystywać wirtualną rzeczywistość, model stworzony przy pomocy syntetycznej gliny jest nadal kluczową częścią procesu projektowania. Wówczas pierwszy raz można zobaczyć i odczuć prawdziwe gabaryty samochodu, jego linie i formę. Możemy go dotknąć i zrecenzować. W trakcie wykonywania modelu z gliny projektanci również nanoszą zmiany, bo zauważają detale, których nie pokazują grafiki. Po zakończeniu etapu projektowania gliniany pojazd jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego auta. Został w całości pomalowany lakierem i posiada wszelkie specyficzne detale np. przednią kratkę, reflektory a także lusterka zewnętrzne. Ma nawet szyby w oknach. 

Na jakich uczelniach możemy nauczyć się projektowania pojazdów?  

Samochody rysują w szkolnych zeszytach chłopcy w całym kraju. Z mnóstwa tych uczniów wyrastają potem międzynarodowej sławy motoryzacyjni designerzy. Ich auta jeżdżą aktualnie po naszych drogach logami BMW, Audi bądź Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach większości osób praca marzeń. Projektowanie sportowych pojazdów, wszelkiego rodzaju imprezy ze wziętymi designerami oraz hektolitry szampana i poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie jedynie świetność oraz splendor a zwłaszcza gatunek pracy podobny do lekarza, przynajmniej w kilku względach – wymaga ciągłego uczenia się, poszukiwania nowszych trendów oraz apetytu kolejnych doświadczeń.

Typowy kierunek na uczelniach wyższych projektowanie pojazdów w naszym kraju nie występuje. Nie oznacza to, że momentalnie powinniśmy zarzucić marzenia. Trzeba jednak na niniejszą sytuację spojrzeć szerzej. Niestety na większości uczelni zagranicznych nauka wymaga znajomości języka z konkretnego kraju. Na polskich szkołach wyższych jest sporo zbliżonych kierunków, które mogą dobrze przygotować do wyjazdu i studiowania za granicą. Są to przede wszystkim: wzornictwo przemysłowe a także architektura. Pamiętajmy, że samochód to także produkt, identycznie jak lodówka, albo zegarek. 

Najbardziej popularną szkołą wyższą kształcącą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej renomowanych uczelni na całym globie z obszaru projektowania samochodu, program jest prowadzony z wykwalifikowanymi projektantami samochodów, natomiast w kolejnych semestrach co najmniej projekt jest współrealizowany wraz z producentem motoryzacyjnym.

Następną uczelnią kształcącą w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Początek kształcenia w tej szkole wyższej to lekcje fundamentów szkicowania w perspektywie, nauka photoshopa, podstawy programu 3D Alias a także poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni trudniąca się projektowaniem w różnych jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na uczelni temat projektowania pojazdów jest poszerzony o inne zagadnienia m. in. projektowanie rowerów lub jachtów. Dużym plusem tej uczelni jest lokalizacja, Turyn to kolebka włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy wobec tego dostatecznie duży zakres uczelni w dziedzinie projektowania pojazdów. 

W większości przypadków szkoły wyższe są bardzo pomocne to też prowadzą studentów krok po kroku. Jeżeli projektowanie pojazdów stało się waszym marzeniem, to przetrwacie również pełny proces rekrutacyjny. Każdy kto zaplanuje sobie taką dorosłość pokona własną drogę. Jednak widok waszego końcowego modelu zrekompensuje stres oraz znój. Projektowanie pojazdów to zakres pełny emocji, od świadomości spełnienia do gorzkiej porażki.