Zalety ciężarówek napędzanych gazem

0 Comments

Istnieje wiele czynników z jakiego powodu ciągniki napędzane benzyną to w dalszym ciągu ulubiony środek transportu właścicieli firm. Mimo to ostatnio na rozgłosie zyskuje gaz ziemny. Postaramy się opisać Ci najpopularniejsze zalety tej możliwości napędu. Odkryjesz jak pojazdy na biogaz dbają o twój czas i pieniądze na mnóstwo sposobów.

Wpis został napisany na podstawie informacji zebranych na stronie firmy www.elpigaz.com, specjalisty w tej dziedzinie.

W jaki sposób działają ciężarówki CNG?

Zastępstwem dla napędu LPG jest obecnie CNG. Ciężarówki CNG posiadają instalację zasilaną gazem ziemnym, czyli metanem. Szczególnie często jest to wybierane do większych pojazdów transportowych, ze względu na swoje liczne zalety.

Niski koszt paliwa

Cena biopaliwa w przełożeniu do oleju napędowego jest znacząco mniejsza, może sięgać nawet 30%. Pomaga w tym brak akcyzy na gaz. Polskie prawo zwalnia również takie pojazdy z podatku emisyjnego. Kluczowym aspektem jest nie tylko wykluczenie dużej ilości opłat, ale także niewielkie spalanie biogazu. Przyjmuje się, że jest ono na poziomie 22 kg/100 km. To niemała oszczędność w codziennej eksploatacji ciężarówki, która wiąże się ze wzrostem powodzenia tej metody napędu.

Zwolnienia z opłat w przypadku transportu na zachód

Wiele zachodnich sąsiadów  wzywa przewoźników używania bardziej ekologicznej metody transportu. Dla przewoźników używających mniej szkodliwych dla planety metod znoszone bądź obniżane są koszty opłat drogowych. Przewoźnicy korzystający z pojazdów napędzanych LNG mogą liczyć na zwolnienie z Maut w razie transportu do Niemiec. Natomiast w przypadku przewożenia towarów do Włoch ekologiczne ciężarówki mogą liczyć na 30% ulgi. Przy częstych kursach jest to spora oszczędność przemawiająca na korzyść przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Ekologiczne rozwiązanie

Napęd CNG jest bardzo dobry dla środowiska. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie spalania zmniejsza się ilość wydzielanego dwutlenku węgla oraz dymu niż w przypadku innych silników. Wybór pojazdów napędzanych biogazem sprzyja niskiej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na ekologiczne rozwiązania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy ogromie kilometrów, które pokonują ciężarówki w ciągu roku zmiana oleju napędowego na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność w wielu dziedzinach.

Ciężarówki CNG – czy opłaca się na nie zdecydować?

Układ wykorzystujący gaz ziemny ma wiele zalet. Po pierwsze niebezpieczeństwo jego używania jest znikome. Ryzyko wybuchu i uszkodzenia silnika jest wyjątkowo niskie, gdyż substancja wyróżnia się wysoką temperaturą samozapłonu. Pozwala to korzystać z parkingów podziemnych. Gaz ziemny jest wyjątkowo wydajny oraz wystarczy na przejechanie większej ilości kilometrów. Jednym z największych atutów gazu ziemnego jest jego stosunkowo niska cena. Metan jest znacznie wydajniejszy niż inne rodzaje paliwa.